Marvel Filmleri İzleme Sırası 2021 | Teknotomy

Marvel filmleri ilk çekildiği andan itibaren her filmi popüler oluyor. Filmlerin hangi yılda çıktığı ya da filmlerde kullanan teknoloji fark edilmeksizin her filmi gişe rekorlar ı kırıyor. Aynı olayı ya da konuyu 3 defa çekip vizyona koysalar bile o 3 film çok seviliyor ve en çok izlenen içerikler arasına giriyor. Bu kadar çok sevilen içerikler üreten Marvel her kahramanı için ayrı bir film çekiyor.

Marvel filmleri birbiriyle bağlantılı olduğu için bu filmleri sırayla izlemenizi tavsiye ediyoruz. Eğer bu filmlerin hiç birini izlemediyseniz filmleri sırasına göre izlemenizi tavsiye ediyoruz. Peki Marvel filmleri izleme sırası nasıl?

Marvel Filmleri Hangi Sırayla İzlenmeli?

Marvel filmleri izle dediğiniz zaman önünüze birçok film çıkıyor. Eğer karışık şekilde izlerseniz bazı filmlerin bazı yerlerinde olayı kaçırabiliyorsunuz. Yeni başlayan biri de olsanız ya da her filmi 10 kere de izleseniz sırasına göre izlediğiniz zaman olayları tam anlıyor ve çoğu insanın kaçırdığı noktaları görebiliyorsunuz. Gelin hep beraber bu filmlerin hangi sırayla izlendiğine bakalım.

a- Oluşturulan Hikayeye Göre Marvel Filmleri İzleme Sırası:

Marvel filmleri iki farklı sıraya göre izleyebiliyorsunuz. Bunlardan ilki hikaye akışına göre. Hikaye akışına göre izlediğiniz zaman 2008 yılında başlatılan sinematik evrenin tüm olaylarına hakim olabiliyorsunuz. Uzmanlar ve Marvel sevenleri hikaye akışına göre izlenmesini tavsiye ediyor.

1- Captain America: The First Avenger

 • Filmin Vizyon Tarihi: 2011
 • Filmin IMDb Puanı: 6.9
 • Filmin Yönetmeni: Joe Johnston
 • Filmin Oyuncuları: Samuel L. Jackson, Chris Evans, Hugo Weaving

2- Captain Marvel

Marvel filmleri izleme sırası listesinin ikinci sırasında Captan Marvel’ın hikayesi yer alıyor. Filmi izlediğiniz zaman neden ikinci sırada yer aldığını anlayabiliyorsunuz. Çünkü film de Avengers dünyasının nasıl oluştuğunu görüyorsunuz. Bu da 2008 yılında başlatılan hikayenin en önemli kısmı. Ayrıca filmde Nick Furry ile de tanışmış oluyorsunuz. Bunların yanı sıra ilk izlediğiniz Captan America: The First Avenger filminden de kopmamış oluyorsunuz. Seriyi bu sırayla devam ettirdiğiniz zaman hem hikayeden kopmuyorsunuz hem de sonraki filmler de karşınıza çıkan olayları daha net anlayabiliyorsunuz. Listenin en önemli filmlerinden biri olan Captan Marvel filmi kahramanın dünya da yaşadığı garip olayları konu ediniyor. Captfain Marvel filmi en iyi 30 aksiyon filmi listesinde yer alıyor.

Marvel filmleri izleme sırası listemizin 4. filmi Iron Man 2 filmi ile devam ediyoruz. Film Tony Stark’ın kendisinin Iron Man olduğunu açıkladıktan sonra yaşananları anlatıyor. Listenin 3. sırasında ilk filmini izlediğimiz Iron Man’in ikinci filminde hikaye biraz daha netleşiyor. Bu filmde SHIELD’ın amacının ne olduğunu ve Tony Stark ile arasındaki ilişkinin nasıl başladığını görebiliyorsunuz. Ayrıca Endgame filminde ölümü çok fazla konuşulmasa da Marvel karakterleri arasında en çok sevilen karakterlerden biri olan Black Widow ile tanışıyoruz.

5- The Incredible Hulk

Marvel filmleri izleme sırası listesinde yer alan filmleri sırasıyla izlediğiniz zaman çoğu kişinin göremediği detayları görebiliyorsunuz. Bunun en büyük örneğini Thor filmiyle görebiliyorsunuz. Iron Man ve Iron Man 2 filminde SHIELD ajanı Coulson’ı hatırlıyor musunuz? Eğer hatırlıyorsanız ajan Coulson Iron Man 2 filminde Tony Stark’a Meksika’ya gideceğini söyledi ve daha sonra Thor filminin ilk sahnelerinde Meksika’da Coulson’u görüyorsunuz. Coulson Meksika’ya gittiği zaman daha önce hiç görmediği bir şeyi görüyor. Bu işaret Asgard’ın kralı Thor’a ait. Thor babası Odin ile anlaşamayınca babası tarafından Thor dünyaya sürgüne gönderiliyor.

 • Filmin Vizyon Tarihi: 2011
 • Filmin IMDb Puanı: 7.0
 • Filmin Oyuncuları: Chris Hemsworth, Natalie Portman

7- The Avengers

Avengers serisi herkes tarafında çok sevildi. Filmin çok sevilmesinin sebeplerinden biri de tüm süper kahramanların ilk defa aynı filmde yer alması oldu. Tüm süper kahramanlar neden birleşti? Marvel filmleri izleme sırası listesinde altıncı sırada olan Thor filmini izlediğiniz zaman bu sorunun cevabını verebiliyorsunuz. Thor’un ilk filminde üvey kardeşi Loki’yi de tanımış oluyorsunuz ve Thor’dan ettiği nefreti de öğrenmiş oluyorsunuz. Listenin altıncı sırasındaki bir karakter listenin yedinci sırasında yer alan filmin ana kahramanı oluyor. Filmde Loki dünyayı yok etmek istiyor. SHIELD’in lideri olan Fury’de Loki’yi yenmek için bir ekip kuruyor. Bu ekipte kimi arıyorsanız onu görebiliyorsunuz. Peki birbirinden farklı yetenekleri ve karakterleri olan bir grup insan Loki’yi alt etmeyi başarabiliyor mu?

 • Filmin Vizyon Tarihi: 2012
 • Filmin IMDb Puanı: 8.1
 • Filmin Yönetmeni: Joss Whedon
 • Filmin Oyuncuları: Chris Evans, Robert Downey Jr.

8- Iron Man: 3

The Avengers izledikten sonra ana hikayenin ilk kısmının bittiğini görebiliyorsunuz. Eğer bunu göremediyseniz Iron Man 3 filmini izledikten sonra yeni bir hikayeye geçildiğini anında fark edebiliyorsunuz. Filmde önceki filme ait hiç bir karakteri (Iron Man karakterleri dışında) ya da olayı bu filmde göremiyorsunuz. Iron Man 1 filmi ile hikayeyi başlatan Marvel gene bir Iron Man filmi ile başka bir hikayeye geçiş yapıyor. Başka bir hikayeye geçiş yapan film, Stark ile Pepper arasında yaşanan olayları odaklanıyor.

 • Filmin Vizyon Tarihi: 2013
 • Filmin IMDb Puanı: 7.2
 • Filmin Yönetmeni: Shane Black
 • Filmin Oyuncuları: Gwyneth Paltrow, Guy Pearce, Robert Downey Jr.

9- Thor: The Dark World

Marvel filmleri sırasıyla izlediğiniz zaman bir filmin genel hikayeye fazla katkı yapmadığını görebiliyorsunuz. Fakat Thor filmini dikkatlice izlediğiniz zaman genel hikayeye çok fazla katkı yaptığını anlıyorsunuz. Filmde SHIELD ve Tesseract konularını daha yoğun şekilde işlediğini ve genel hikayede Tesseract ve SHIELD’in ne kadar etkili rol oynadığını fark ediyorsunuz. En iyi Marvel filmleri listesinde de yer alan film listemizde dokuzuncu sırada yer alıyor. Listenin dokuzuncu sırasında yer alan film Thor’un Tesseract ile uğraşını anlatıyor.

 • Filmin Vizyon Tarihi: 2013
 • Filmin IMDb Puanı: 7.0
 • Filmin Oyuncuları: Tom Hiddleston, Chris Hemsworth

10- Captain America: The Winter Soldier

Marvel filmleri izleme sırası listesinde Oscar’a aday gösterilen Captain America: The Winter Soldier filmiyle devam ediyoruz. Iron Man’in ilk filminden sonra MCU sevenleri tarafından en çok beğenilen ikinci film olan Captain America: The Winter Soldier filmi genel hikayeye yeni bir karakter kazandırıyor. Yeni karakterin ileride tüm Avengers ekibini karıştırdığını ileriki filmlerde görebiliyorsunuz. Bu yeni karakter ekibinin tamamını karıştırmadan önce Kaptan Amerika, Falcon ve Kara Dul’u peşinden koşturarak dünyayı yerle bir ediyor. Filmde bu 3 süper kahramanın yeni karakteri yakalamaya çalışıyor.

 • Filmin Vizyon Tarihi: 2014
 • Filmin IMDb Puanı: 7.8
 • Filmin Yönetmeni: Joe Russo, Anthony Russo
 • Filmin Oyuncuları: Samuel L. Jackson, Chris Evans

11- Guardians Of The Galaxy: Vol 1

Marvel filmleri serisi dışında en çok sevilen serilerden olan Guardians Of The Galaxy filmini izlediğiniz zaman ana hikayeye katkısı bulunmadığını anlıyorsunuz. Film tamamen uzayda geçiyor. Fakat filmde yer alan karakterleri hikayenin son filmlerinde hikayenin baş kahramanların yanında görebiliyorsunuz. Avengers: Infinity War ve Avengers: Endgame filmlerinde Guardians Of The Galaxy filmin karakterleri Avengers’ın amacına ulaşması büyük bir katkı sağlıyor. Bu filmde ise hapishanede tanışan grup hapishaneden kaçmaya çalışıyor ve kaçmayı başarıyorlar. Peki kaçtıktan sonra ne yaşıyorlar?

12- Guardians Of The Galaxy Vol 2

Marel filmleri izleme sırası listemizin 12. filmi Guardians Of The Galaxy Vol 2 oluyor. Guardians Of The Galaxy Vol 2 filmi ilk film gibi hikayeye katkısı bulunmuyor. Fakat dediğimiz gibi en iyi marvel filmleri listesinin ilk sırasında yer alan Avengers: Infinity War filminde büyük rol oynayan Thor’un yeni ekibini ana hikayeden farklı bir hikayede yaşadıkları zorlukları bu filmde izliyoruz.

 • Filmin Vizyon Tarihi: 2017
 • Filmin IMDb Puanı: 7.7
 • Filmin Yönetmeni: James Gun
 • Filmin Oyuncuları: Zoe Saldana, Chris Pratt

13- Avengers: Age Of Ultron

Marvel filmleri sırasıyla izlemek neden önemli diye düşünüyorsanız bu filmi izleyince bu sorunun cevabını alıyorsunuz. Sırayla izlemediğiniz zaman aksiyon dolu bir film olarak görüyorsunuz. Ama sırayla izlediğiniz zaman Marvel’ın senaristlerinin bazı sahneler ince mesajlar koyduğunu anlayabiliyorsunuz. Ayrıca Avengers: Infinity War ve Avengers: Endgame’de Avengers ekibine sonradan katkı yapan yeni karakterlerin nasıl katıldıklarına şahit oluyorsunuz. Filmin ana konusu olan Sokovia olaylarının süper kahramanlar üzerinden olan etkisiyle sonraki filmleri yön veriyor. SHIELD’in ilk baştaki amacını değiştirip daha farklı bir yol çizdiğini de filmde görebiliyorsunuz.

14- Ant-Man

Marvel filmleri sırasıyla izlemenin önemini tek bir sahneyle ortaya koyan film aslında genel hikayeye pek fazla katkı sunmuyor. SHIELD ve Tony Strak hakkında kısa bir cümle ile giriş yapan film hikayenin sonuna gelirken izleyicilerin odağını biraz dahi olsa hikaye dışına çıkarıyor. Bu sayede ana hikayede neler olacağını daha fazla merak ediyor ve sıradaki filmlerde neler olacağını görmek için sabırsızlanıyorsunuz. Filmde Ant-Man’in ortaya çıkışını görüyorsunuz.

15- Captain America: Civil War

Kaptan Amerika filmleri her zaman Marvel sevenlerin dikkatini çekmeyi başarıyor. Marvel filmleri izlenme sırası listesinde de bir çok filmi olan Kaptan Amerika neden bu kadar sevildiğini bu filmde bir kez daha gösteriyoruz. Kaptan Amerika en yakın arkadaşı için tüm ekip arkadaşlarını karşısına alıyor. Bu olayda tüm Marvel filmleri izleyen insanları derinden etkiledi. İzleyenler sadece aksiyonun olduğu bir film izleyeceğini düşünürken film insanları karmaşık duygulara sürüklüyor.

 • Filmin Vizyon Tarihi: 2016
 • Filmin IMDb Puanı: 7.8
 • Filmin Yönetmeni: Joe Russo, Anthony Russo
 • Filmin Oyuncuları: Scarlett Johansson, Chris Evans

16- Black Panther

Kaptan Amerika: Kahramanların Savaşı filminde kaptanın yanında yer alan Black Panter ülkesi Wakanda’ya geri dönüyor. Geri döndükten sonra Wakanda’nın kralı olması için gösterdiği çabayla filme ve karaktere ayrı hayran oluyorsunuz. İzleyiciler filmin başrolü olan Chadwick Boseman hayran oldu ve bu filmin ikinci serisinin çekilmesini istiyordu. Fakat filmin başrol oyuncu Chadwick Boseman öldü. Bu ölüm tüm Marvel sevenlerini derinden üzdü. Marvel’da oyuncusunun ölümünden sonra klasik film giriş sahnesinde onu andı.

 • Filmin Vizyon Tarihi: 2018
 • Filmin IMDb Puanı: 7.4
 • Filmin Yönetmeni: Ryan Coogler
 • Filmin Oyuncuları: Lupita Nyong’o, Michael B. Jordan, Chadwick Boseman

17- Spider-Man: Homecoming

Marvel filmleri sırasıyla izlemeye karar verdikten sonra listede Spider-Man’i görmek biraz şaşırtıyor. Kaptan America: Kahramanların savaşında önemli işler çıkartan Parker’ın o olaydan fena etkilenip bu filmde kendini kanıtlamak istediği çabayı gördükten sonra hikayenin final bölümünde uğraşlarının sebebini anlıyor ve şaşkınlığınız biraz dahi olsa azalıyor. Genel hikayeye belki katkısı bulunmuyor. Fakat Parker’ın final filmlerinde Avengers ekibine olan olumlu katkıları ile filmin listede yer almasını sağlıyor.

18- Doctor Strange

Marvel filmleri izleme sırası oluşturduğunuz zaman Doctor Strange filmi aklınıza gelmeyebiliyor. Baktığınız zaman hikayeye pek fazla katkısı da bulunmuyor. Fakat Doktor Strange uhrevi dünya ile teknoloji diyarı arasındaki sıkı bir köprü gibi orta da duruyor. Orta da kalan Strange bir nevi final de neler yaşanacağını bu filmde bize gösteriyor.

19- Thor: Ragnarok

Marvel filmleri serisi genellikle Thor’u geri planda bırakıyor. Thor’un kendi filimler hariç diğer filmlerde biraz geride duruyor. Bunun sebebi henüz anlaşılmasa da senaristler eleştirileri azaltmak için bu film ile Thor’u gelecek filmlerde daha ön plana koyuyor. Thor bu filmde aldığı güç ile Infitiy War filmine kadar ön planda kalmayı başarıyor. Fakat final filminde T hor’u pes etmiş bir şekilde gene arka planda olduğunu görüyoruz.

20- Avengers: Infinity War

Marvel filmleri izle dediğiniz zaman karşınıza Avengers: Infinity War filmi çıkıyor. Çünkü film en iyi Marvel filmleri listesinde yer alıyor. Eğer sıralamaya uymadan bu filmi izlerseniz film içindeki bazı gizli mesajları göremiyorsunuz. Biliyorsunuz ki film final filminin ilk kısmı ve bu kısımdaki gizli mesajları göremediyseniz ikinci kısımdaki enstanteleri de kaçırıyorsunuz. Bu önemli noktaları kaçırmak istemiyorsanız filmi biraz daha dikkatli izlemenizi tavsiye ediyoruz.

 • Filmin Vizyon Tarihi: 2018
 • Filmin IMDb Puanı: 8.5
 • Filmin Yönetmeni: Joe Russo, Anthony Russo
 • Filmin Oyuncuları: Chris Hemsworth, Mark Ruffalo

21- Ant-Man And The Wasp

Marvel filmleri sıralaması listemizin yavaş yavaş sonuna gelirken istenin hem en komik hem bol aksiyon sahneleri izleyici etkileyen Ant-Man And The Wasp filmi ile devam ediyoruz. Biliyoruz Endgame filmin hemen geçmek istiyorsunuz. Fakat bu filmi izledikten sonra Endgame filmine dair ufak spoiler verdiğini görebiliyorsunuz. Önceki filmler ile birlikte son bölüm ile arasında köprü olan film Marvel izleyicilerini biraz dahi olsa hikayeden uzaklaştırıyor. Final filmindeki gerilimden önce biraz daha fazla eğlenmek istiyorsanız Endgame filminden önce izlemenizi tavsiye ediyoruz.

 • Filmin Vizyon Tarihi: 2018
 • Filmin IMDb Puanı: 7.1
 • Filmin Yönetmeni: Peyton Red
 • Filmin Oyuncuları: Michael Peña, Evangeline Lilly

22- Avengers: Endgame

Avengers: Endgame filmi en iyi Marvel filmleri listesi oluşturan insanların listesine koyduğu ilk film. İnsanlar filmden o kadar çok etkilendi film vizyona ilk girdiği tarihten itibaren günümüze kadar filmi sosyal medya da konuşuyor. Hiç ağızlardan düşmeyen film bazı sahneleri ile sizi sevindirirken bazı sahneleri sizi üzmeyi başarıyor. Bu kadar etkileyici olan film, insanların Marvel filmleri 2020 yılından sonra çıkaracağı her içerik bu filmin gölgesi altında kalacağı düşünüyor. Hatta MCU severler bu filmin bir baş yapıt olduğunu ve ne öncesinden ne de sonrası bu film kadar etkileyici bir filmin daha çıkmayacağını düşünüyor.

23- Spider-Man Far From Home

Marvel filmleri izleme sırası listesinin sonuna geliyoruz. Spider-Man: Far From Home filmi ile 2008 yılında başlatılan hikaye son buluyor. Endgame’de yaşanan olayların sonuçlarını bu filmde görüyoruz. Tony Stark’ın hem Avengers ekibi içindeki değerini hem de Spider-Man için ne kadar önemli olduğunu bir kez daha fark ediyorsunuz.

Originally published at https://www.teknotomy.com on May 6, 2021.

--

--

Teknoloji alanında gelişmeleri takip etmeyi ve insanlara bu gelişmeleri anlatmayı sever

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store
muhammet bademkıran

Teknoloji alanında gelişmeleri takip etmeyi ve insanlara bu gelişmeleri anlatmayı sever